Archiv článků:

 

Hledáme sponzory

Červený kříž jako nezisková organizace pomáhá všem, kdo pomoc potřebují. K tomu ale potřebuje finanční zajištění.

Proto prosíme firmy a podnikatele o sponzorský dar.

číslo účtu: 44602724/0600
(MONETA Money Bank)

Aktuálně - archiv 2009

19. prosince 2009

Školení první pomoci pro veřejnost

Každou třetí sobotu v měsíci pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže zlín kurz první pomoci. V prosinci proběhne dne 19.12.2009. od 8:00 hodin ve školící místnosti ČČK Zlín ( 16. budova Svitu).

Více informací na telefonním čísle 577 430 011 nebo na e-mailu projekty.cckzlin@volny.cz

13. prosince 2009

Doškolení kuru ZZA

V neděli dne 13.12.2009 proběhne doškolovací kurz ZZA, kde mají možnost si prodloužit kurz Zdravotníka zotavovacích akcí již absolventi tohoto kurzu. K doškolování kurzu dochází vždy po 4 letech. Kurz bude probíhat ve školící místnosti ČČK Zlín ( 16. budova Svitu).

Více informací na telefonním čísle 577 430 011 nebo na e-mailu projekty.cckzlin@volny.cz

12. prosince 2009

Kurz Základní norma zdravotnických znalostí

V sobotu dne 12.12.2009 proběhne kurz Základní norma zdravotnických znalostí. Kurz bude probíhat ve školící místnosti ČČK Zlín ( 16. budova Svitu).

Více informací na telefonním čísle 577 430 011 nebo na e-mailu projekty.cckzlin@volny.cz

Oceňování bezplatných dárců krve

21. října 2009

Oceňování bezplatných dárců krve

Český červený kříž Zlín jako každý rok ocenil dne 21.října v obřadní síni městské radnice 50 dárců krve. Oceňování dárců je výsostnou aktivitou ČČK a má již třicetiletou tradici. Udílení zlaté plakety prof. MUDr. Jana Jánského se zúčastnili kromě oceněných dárců také pozvaní hosté, kteří se podíleli na předání dárků – vitamínové balíčky, květiny, dárky od pojišťoven, ale také dárkové poukazy MiSS Cosmetic a SOLANKY ve Zlíně.
Mezi přítomnými hosty byli např. ředitel VZP ve Zlíně MUDr. Tomáš Melichar, místostarostka města Otrokovic paní Škrabolová, paní Kunovská a MUDr. Kadlečková z transfúzního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. Předání zlaté plakety a poděkování všem dárcům zaznělo především z úst předsedkyně OS ČČK ve Zlíně Anny Vařákové. Po slavnostní ceremonii byli ocenění spolu s hosty pozváni na oběd do zámecké restaurace ve Zlíně.
Ochota dárců darovat krev pro zdraví a často i záchranu života je projevem jejich humánního vztahu ke spoluobčanům. Patří jim dík nejen těch, kterým pomohli navrátit zdraví, ale především celé naší společnosti. Věříme, že právě společnost dokáže ocenit hluboce lidský postoj dárců a využije jejich příkladu k další propagaci bezplatného dárcovství krve.

7. října 2009

Týdne sociálních služeb ČR

V rámci „Týdne sociálních služeb ČR“ proběhl 7. října 2009 mezi 9.-15. hodinou na Azylovém zařízení a nízkoprahovém centru pro nepřizpůsobivé muže bez přístřeší ve Zlíně na Hornomlýnské 3712, „Den otevřených dveří pro zájemce o naše služby i širokou veřejnost.“
Svojí návštěvou nás potěšilo okolo 30ti zájemců o prohlídku služeb poskytovaných Oblastním spolkem ČČK Zlín.
Největší zájem byl ze strany Sociálních a pedagogických středních škol. Nejčastější kladené otázky se týkaly řádu AZ zařízení, typologie osob, které sociální služby využívají a také, zda tato cílová skupina uživatelů není příliš zátěžová Azylové zařízení a nízkoprahové centrum sociální pracovnice Mgr. Záluská a Bc. Klosová.

Tisková zpráva Český červený kříže Zlín

Týden zdraví

Ve dnech 5. – 9. října probíhal „Týden zdraví“ s Oblastním spolkem Český červený kříže ve Zlíně, který byl podpořen dotací z Fondu zdraví statutárního města Zlína. Od pondělí se konaly na radnici přednášky na nejrůznější témata jako je : obezita, osteoporóza, o štítné žláze a očkování dětí. Největší zájem byl zaznamenán o problematiku osteoporózy a štítné žlázy. Na náměstí se konaly ukázky první pomoci, dále byly podávány informace o dárcovství, vybavení autolékárniček, prevence kardiovaskulárních onemocnění apod. Starší spoluobčané měli zájem především o změření tlaku a cukru v krvi. Dobrovolníci zjišťovali pomocí ankety povědomí o poskytování první pomoci a činnosti Český červený kříže ve Zlíně. Většina spoluobčanů má povědomí o základech poskytování první pomoci. Nejčastější odpověď na otázku jaké služby poskytuje Oblastní spolek ve Zlíně bylo poskytování školení první pomoci, spolupráce při dárcovství krve a zajištění služby Azylového zařízení pro muže bez přístřeší. O ostatní službách, jako je : pečovatelská, ošetřovatelská služba, terénní program, noclehárna a nízkoprahové zařízení pro muže bez přístřeší, mělo povědomí pouze 40% dotazovaných. Dobrovolníci Český červený kříže měli možnost tak informovat širokou veřejnost o své činnosti.

Tisková zpráva Český červený kříže Zlín z 2.10.2009

Sbírka pánského ošacení

Oblastní spolek Český červený kříže Zlín ve spolupráci s Klubem seniorů Velíková vyhlašuje od 8.října 2009 do konce listopadu v obci Velíková sbírku ošacení.

Předmětem sbírky je pánské zimní i letní oblečení a pánská obuv. Darované ošacení je určeno pro Ošacovací středisko ČČK Zlín, které je umístěno v přízemí Kolektivního domu na ulici Osvoboditelů ve Zlíně. Zde je ošacení celoročně a zdarma poskytováno především lidem bez přístřeší, jež tvoří hlavně muži. Čisté a nositelné pánské oblečení a obuv mohou zájemci donést každý čtvrtek po 17 hodině do Klubu seniorů ve Velíkové. Oblastní spolek Český červený kříže Zlín děkuje všem dárcům.

Mgr. Michaela Záluská
tel.: 577 430 011
e-mail: info.cckzlin@cvolny.cz

Český červený kříž

Tisková zpráva Český červený kříže z 1.10.2009

TICHOMOŘÍ: ČTYŘI ZÁVAŽNÉ KATASTROFY

Oblast Tichomoří zasáhla v tutéž dobu čtveřice rozsáhlých přírodních katastrof: tajfun a deště devastující Vietnam a Filipíny, silné zemětřesení doprovázené vlnou tsunami zasáhlo ostrovy Samoan a včera bylo zaznamenáno zemětřesení o síle 7,9 st. Richterovy stupnice postihující západní pobřeží Indonésie. Hlášeny jsou škody na obydlích i zranění a mrtví, statisíce bez přístřeší, očekávat lze i ekonomické potíže.
Přímo v oblasti od počátku zasahuje několik tisíc dobrovolníků a pracovníků národních společností Červeného kříže. Díky včasnému varování mohli zajistit částečnou evakuaci před tajfunem a tsunami. Dále zajišťují nouzové ubytování, první psychosociální a zdravotní pomoc.
Pomoc Červeného kříže je standardně koordinována Mezinárodní federací Červeného kříže a Červeného půlměsíce – její expoziturou pro oblast Tichomoří v Kuala Lumpur. Federace v první fázi již poskytla v přepočtu cca 20.000.000 Kč ze svého pohotovostního fondu na doplnění pomoci poskytované národními organizacemi ČK v oblasti.
Český červený kříž je s Federací v kontaktu a pro eventuální potřebu je připraven uvolnit z Fondu Humanity ČČK částku 500.000 Kč.

Bude-li to třeba, obrátí se ČČK s prosbou o podporu k občanům tiskovou zprávou a prostřednictvím svých stránek www.cervenykriz.eu. Materiální pomoc nebude od ČČK vyžadována.

V Praze dne 1. října 2009

Dr. Marek Jukl, Ph.D. prezident ČČK
Dr. Jiří Procházka, ředitel Úřadu ČČK

Neslyšící děti prokázaly znalost poskytování první pomoci

17. září 2009

Neslyšící děti prokázaly znalost poskytování první pomoci

Pod taktovkou Ministerstva dopravy a Zlínského kraje proběhlo dnes ve Valašském Meziříčí celostátní finále dopravní soutěže mladých cyklistů sluchově postižených dětí a členové Humanitární jednotky ČČK Zlín byli při tom.
Pro soutěžící děti červenokřížští zdravotníci ve spolupráci s BESIP připravili a také zhodnotili provedení zdravotnické disciplíny. Úkolem bylo v časovém limitu 5 minut ošetřit poranění, která jsou častými úrazy cyklistů při silničním provozu. Na věrně namaskovaných figurantech, k nerozeznání od opravdových úrazů, děti prokázaly své znalosti poskytování první pomoci při odřeninách, zlomeninách, krvácení ale i zástavě životních funkcí.
Všem třiceti dvěma zúčastněným dětem patří pochvala od zdravotníků ČČK za připravenost pomoci druhému a zvládnutí pravidel poskytování první pomoci. A také přání pěkných zážitků při jízdě na kole a hlavně bez nehod!

Světový den první pomoci 2009

11. září 2009 (Tisková zpráva Českého červeného kříže)

Světový den první pomoci 2009

Oblastní spolek Český červený kříže pořádal jako každý rok dne 11. 9.2009 připomenutí Světový den první pomoci.
Zdravotníci Český červený kříže byli od 12:00 do 14:00 hod. na náměstí Míru připraveni občanům zodpovědět jejich otázky nejen týkající se první pomoci, bezplatného dárcovství, správného vybavení lékárniček, ale i o ostatních aktivit realizovaných pro občany Zlínska touto organizací. Lidé mohli shlédnout ukázky poskytování první pomoci a sami si vyzkoušet na resuscitačním modelu základy resuscitace a použití AED přístroje. K ukázkám se sešlo na sto diváků a nejčastějšími zájemci o praktické nácviky byly děti. Převážně starší spoluobčané měli zájem o změření tlaku krve a informace spojené s touto problematikou. Anketou také bylo zjištěno, že většina občanů byla proškolena v zásadách první pomoci a zároveň by byli schopni ji do určité míry poskytnout.

V případě zájmu o bližší informace o proškolení v poskytování první pomoci a případných školení můžete kontaktovat ČČK Zlín na tel. 577 430 001.

7. října od 9:00 do 15:00 hod

Pozvánka na Den otevřených dveří pro širokou veřejnost i zájemce o naše služby

Azylové zařízení a nízkoprahové centrum pro muže bez přístřeší
Hornomlýnská 3712, 3713 Zlín

Naše Azylové zařízení poskytuje pobytové služby na přechodnou dobu osobám v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Poskytujeme především ubytování a s ním úzce spjaté služby jako jsou hygiena, případné zajištění stravy, výměna a praní šatstva.
Nízkoprahové denní centrum nabízí mužům bez přístřeší provedení osobní hygieny, praní, případně poskytnutí čistého ošacení a poradenství. Součástí nízkoprahového centra je také Noclehárna, která mužům bez přístřeší zajišťuje možnost jednorázového přenocování a provedení osobní hygieny.
V rámci poskytovaných služeb funguje Terénní činnost, která se zaměřuje na vyhledání, podání informací a pomoc lidem, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci a to v jejich přirozeném prostředí.
Ve všech těchto zařízeních se snažíme pomáhat klientům při prosazování jejich práv a zájmů, poskytovat výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti a především podporovat sebedůvěru každého uživatele.

„Člověk nesmí dopustit, aby se jeho život zastavil ani tehdy, když jeho životní sen ztroskotal.“
[T.Williams]

Srdečně Vás zveme!

19.9.2009

Školení první pomoci pro veřejnost

Každou třetí sobotu v měsíci pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže Zlín kurzy první pomoci pro veřejnost. V září proběhne dne 19.9.2009 ve školící místnosti ČČK Zlín (16. budova Svitu).

Více informací na telefonním čísle 577 430 011 nebo na e-mailu projekty.cckzlin@volny.cz.

23. 10. - 1. 11. 2009

Kurz Zdravotník zotavovacích akcí - ZZA

Kurz Zdravotník zotavovacích akcí je akreditovaný MŠMT, který opravňuje dle zák. 148/2004 sb. vykonávat zdravotnický dozor na pobytových akcích. Je vhodný zejména pro pro pedagogické pracovníky, kteří se zúčastňují škol v přírodě či lyžařských kurzů. Ale je určen i pro širokou veřejnost.

Cena kurzu: 2.000,- Kč včetně povinné literatury

Pokud máte zájem, vyplňte přiloženou přihlášku a odešlete na níže uvedenou adresu.
Oblastní spolek ČČK Zlín, Potoky 3314, 76001 Zlín, e-mail.: projekty.cckzlin@volny.cz

11. 9. 2009

SVĚTOVÝ DEN PRVNÍ POMOCI

Na letošní rok připadá již devátý ročník Světového dne první pomoci, který je slaven vždy druhou sobotu v září . Ačkoliv tento den připadl letos na 12.9.2009, Oblastní spolek Českého červeného kříže Zlín si připomene tento den již v pátek 11.9.2009. Od 12:00 do 14:00 hodin budou na náměstí Míru zdravotníci ČČK Zlín připraveni:

  • předvést poskytování předlékařské první pomoci na resuscitačním modelu
  • předvést použití AED (automatického externího defibrilátoru)
  • zodpovědět dotazy ohledně správného vybavení lékárniček (domácí lékárničky, autolékárničky)
  • zodpovědět dotazy týkající se možnosti bezplatného dárcovství krve
  • zodpovídat dotazy směřované na pravidla poskytování první pomoci
  • změřit krevní tlak a poradit s prevencí onemocnění srdce spojených s vysokým krevním tlakem

Letní tábor pro děti s ortopedickými vadami ČČK Zlín Letní tábor pro děti s ortopedickými vadami ČČK Zlín

1. - 15. 8. 2009

Letní tábor pro děti s ortopedickými vadami ČČK Zlín

Čtrnáct dní plných her a zábavy si letos od 1. do 15. srpna užily děti ze zlínska, otrokovicka i uherskohradišťska. Rekondiční tábor zaměřený na rehabilitaci vadného držení těla našich dětí již tradičně probíhal v RS Revika ve Vizovicích.
Kromě rehabilitačního cvičení v tělocvičně, na venkovních hřištích i v bazénu děti posilovaly svou fyzičku formou míčových her, soutěží a týmových her v okolních lesích Hostýnských vrchů. Za vítězství, ale i za snahu je vždy čekala malá odměna. Samozřejmě nechyběly klasické táborové disciplíny jako ranní rozcvička, bodování pořádku na pokojích, večerní táborák, diskotéka, karneval či stezka odvahy. Tradiční byl také výstup na místní rozhlednu Doubrava. Kromě toho se děti, díky přítomnosti odborného zdravotnického lektora, během pobytu seznámily se základy poskytování první pomoci. Zpestřením pobytu se stala ukázka agility cvičení přátelské kníračky Ejmí, jejíž překážkovou trasu děti nejen pomáhaly stavět, ale také na čas vyzkoušely absolvovat. Odjezd domů byl rovněž pro většinu dětí, zvyklých cestovat povětšinou automobilem, atrakcí.
Neradostnou událostí letošního pobytu bylo odcizení fotoaparátu dokumentujícího všechny aktivity. K dispozici jsou tedy z první poloviny tábora pouhé tři fotografie pořízené mobilním telefonem.
A tak skončil letošní Tábor s rehabilitačním cvičením zamáváním na nádraží a slibem, že se opět příští rok setkáme.

Fotografie ke stažení

Letní studijní středisko pro děti ČČK Zlín 

1. - 7. 8. 2009

Letní studijní středisko pro děti ČČK Zlín

Letošní týden pro děti ze zlínska, otrokovicka i uherskohradišťska se zájmem naučit se i o prázdninách něco nového odstartovat od 1. srpna odjezdem do vizovického rekreačního střediska Revika.
Zde se za pěkného počasí pod vedením lektorů první pomoci dozvěděli o stavbě a funkcích lidského těla, mechanismech vzniku úrazů a postupech ošetření jednotlivých poranění. Nechyběly rovněž základy dopravní výchovy a rozpoznání nebezpečných situací hrozících úrazem.
Kromě výuky formou krátkých dopoledních seminářů děti posilovaly svou fyzičku v bazénu, na venkovních hřištích formou míčových her, soutěží a týmových her v okolních lesích Hostýnských vrchů. Za vítězství, ale i za snahu je vždy čekala malá odměna. Samozřejmě nechyběly klasické táborové disciplíny jako ranní rozcvička, bodování pořádku na pokojích, večerní táborák, diskotéka, karneval či stezka odvahy.Odjezd domů 7. srpna byl rovněž pro většinu dětí, zvyklých cestovat povětšinou automobilem, atrakcí.
Neradostnou událostí letošního pobytu bylo odcizení fotoaparátu dokumentujícího všechny aktivity. K dispozici tedy jsou pouhé tři fotografie pořízené v závěru pobytu mobilním telefonem.
A tak skončil letošní Tábor Mladý záchranář zamáváním na nádraží a slibem, že se opět příští rok setkáme.

Fotografie ke stažení

Český červený kříž

Tisková zpráva Český červený kříže z 9.7.2009

PROJEKT PŘÍSPĚVKU NA ČIŠTĚNÍ STUDNÍ ZAHÁJEN

Český červený kříž (ČČK) reagoval bezprostředně na následky bleskových povodní, které zasáhly severní a střední Moravu a jižní Čechy (viz Tiskové zprávy ČČK z 26.6., 29.6. a 3.7. 2009) svou činností přímo v terénu (psychosociální pomoc, zdravotní a humanitární pomoc, distribuce čisticích a dezinfekčních, úklidových pomůcek, nářadí apod.).
Protože jedním z palčivých problémů rodin nenapojených na veřejný vodovod jsou kontaminované studny, zahajuje dnes ČČK další formu pomoci.
Každý, jehož studna byla kontaminována při těchto povodních na Moravě a Jižních Čechách, získá od ČČK příspěvek na vyčištění studně a související výdaje (rozbory vody) ve výši 4.500,- Kč za předpokladu, že tato studna je pro něj jediným zdrojem pitné vody.
Příspěvky budou vyplácet Oblastní spolky ČČK v zasažených oblastech, které již obdržely bližší pokyny, jak postupovat. Svůj nárok doloží postižený potvrzením obce, že studna byla kontaminována a je jediným zdrojem pitné vody, a dokladem o rozboru vody po jejím úspěšném vyčištění.
Příspěvek na vyčištění studní je poskytován především z prostředků Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Pro krytí dalších pomocných aktivit má ČČK zřízen stálý Fond Humanity ČČK
[č.ú. 505 6 505/5500, v.s.111].

V Praze dne 9. července 2009

Dr. Marek Jukl, Ph.D. prezident ČČK
Dr. Jiří Procházka, ředitel Úřadu ČČK

Zlínští pomáhají zatopeným oblastem

8.7.2009

Zlínští pomáhají zatopeným oblastem

Na začátku letních prázdnin postihly několik oblastí olomouckého a moravskoslezského kraje takzvané bleskové záplavy. A občané Zlínska, kteří jsou ze zkušeností z povodní v letech 1997 a 2002 vždy ochotni pomáhat, nezklamali ani nyní.
Hned v prvních dnech pohromy se lidé hlásí na Červeném kříži ve Zlíně a nabízejí finanční i materiální pomoc. Peníze, dezinfekční a čisticí prostředky, osobní ochranné prostředky, vybavení domácnosti i oděvy chtějí zlínští poskytnout neznámým lidem v nesnázích.
ČČK Zlín je v kontaktu se všemi postiženými oblastmi prostřednictvím svých sesterských organizací přímo v místě kalamity, a proto dokáže pružně reagovat na okamžité potřeby.
Ve čtvrtek tedy vyjela první pomoc přímo do vodou zasaženého Nového Jičína s nákladem vysoušečů poskytnutých z humanitárního skladu ČČK a čisticích prostředků darovaných občany a členy místní skupiny ČČK Březůvky. Pomoc postiženým oblastem poskytují také ostatní spolky ČČK Zlínského kraje. Kroměřížští posílají materiální pomoc dětem umístěným v léčebně na severní Moravě, a to zejména hračky a oblečení.

Peníze složené občany přímo v sídle ČČK Zlín budou hromadně odeslány na celorepublikový Fond Humanity ČČK č.ú. 505 6 505/5500 v s. 111.

Všem dárcům děkujeme za podporu a pomoc.

Silvie Babčáková
zastupující ředitelka ČČK Zlín

Český červený kříž

Tisková zpráva Český červený kříže z 29.6.2009

POMOC ČČK A BLESKOVÉ POVODNĚ 2009

Na následky bleskové povodně, která zasáhla severní a střední Moravu a Jižní Čechy v minulém týdnu reagoval Český červený kříž bezprostředně (viz Tisková zpráva ČČK z 26.6.2009).
Do těžce postižené oblasti Novojíčínska se z Hranicka přesunula desítka týmů ČČK, zaměřená na poskytování psychosociální pomoci. Během víkendu poskytovali příslušníci jednotek ČČK z pověření Hasičského záchranného sboru postiženým první psychologickou pomoc a též ošetřovali zranění, která lidé utrpěli jak při povodni tak při odstraňování jejích následků. Včera večer se týmy psychosociální pomoci přesunuly na Jesenicko. Poznatky zjištěné v terénu jsou předávány profesionálním psychologům, kteří se tak následně budou moci ujmout psychologické péče o oběti povodně.
Koordinaci a poskytování první psychosociální pomoci v celé oblasti převzal ČČK od HZS ČR. Pomoc obětem povodní poskytují příslušníci Ústřední pohotovostní záchranné jednotky ČČK v součinnosti s členy Humanitárních jednotek ČČK z jednotlivých oblastních spolků ČČK (zejm. Ostrava, Opava, Frýdek Místek, Olomouc). Při poskytování zdravotnické pomoci též ČČK spolupracuje se zdravotníky Polského Červeného kříže.
Kromě psychosociální a zdravotnické pomoci jsou také poskytovány čisticí a dezinfekční prostředky důležitá bude obnova znečištěných zdrojů pitné vody. OS ČČK Nový Jíčín sbírá materiální pomoc (dezinfekční a hygienické potřeby, pracovní rukavice)
Pomoc poskytuje ČČK i v Jižních Čechách. OS ČČK České Budějovice sbírá úklidové a hygienické prostředky a nástroje.
Oblastní spolky ČČK v zasažených místech jsou při poskytování pomoci v kontaktu se státní správou a samosprávou.

Pro krytí pomocných aktivit má ČČK zřízen stálý Fond Humanity ČČK, na který je možné přispět (pro tuto akci pod v.s.111):  č.ú. 505 6 505/5500

Za podporu děkujeme.

V Praze dne 29. června 2009

Dr. Marek Jukl, Ph.D. prezident ČČK
Dr. Jiří Procházka, ředitel Úřadu ČČK

Český červený kříž

Tisková zpráva Český červený kříže z 26.6.2009

POVODNĚ NA SEVERNÍ MORAVĚ 2009

Nedávné velmi silné deště způsobily povodně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Oblastní spolky ČČK v zasažených místech jsou v kontaktu se státní správou a samosprávou, zjišťují potřeby a poskytují na základě požadavků nezbytnou pomoc včetně např. čisticích prostředků.
Ústředí Český červený kříže vyslalo do oblasti Hranicka a Novojíčínska psychosociální tým Ústřední pohotovostní jednotky ČČK, který zahájil svou činnost v místě 26.6.
Vzhledem k tomu, že stát uvolnil finanční pomoc, ČČK o vyhlášení celostátní finanční sbírky nyní neuvažuje a dále monitoruje potřeby občanů.

Pro krytí podobných pomocných aktivit má ČČK zřízen stálý Fond Humanity ČČK, na který je možné přispět (pro tuto akci pod v.s.111): č.ú. 505 6 505/5500

Za podporu děkujeme.

V Praze dne 26. června 2009

Dr. Marek Jukl, Ph.D. prezident ČČK
Dr. Jiří Procházka, ředitel Úřadu ČČK

Mladí zdravotníci ZŠ Kašava zvítězili

19. 5. 2009

Mladí zdravotníci ZŠ Kašava zvítězili

V úterý 19. 5. 2009 se v Brně pod taktovkou Českého červeného kříže OS Brno-město konalo Krajské kolo soutěže Hlídek mladých zdravotníků. Na startu se sešli vítězové všech oblastních kol ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Bylo jich celkem dvacet, deset družstev I. Stupně a deset družstev II. stupně ZŠ.
Soutěž probíhala na 15 stanovištích. Mimo obvyklých zdravotnických úkolů měli otázky pro děti připraveny i zástupci Vodní záchranné služby, Hasičského sboru, Městské policie či kynologové se psy.
Velkým úspěchem v konkurenci základních škol dvou krajů je vítězství družstva ZŠ Kašava, které postupuje do Republikového kola pořádaného v Pelhřimově 26. -28. června 2009. Děti se Základní školy Štítná nad Vláří se na medailových pozicích neumístili, ale jistě také prožili den plný zážitků a nových zkušeností.
Poděkování za příkladnou reprezentaci patří nejen šikovným dětem, ale také Mgr. Zdeňce Krmášové ze ZŠ Kašava a Bc.Věře Pinďákové ze ZŠ Štítná nad Vláří, které své svěřence k soutěži výtečně připravily.

Fotografie ze soutěže

Babčáková Silvie
OS ČČK Zlín

Hlídky mladých zdravotníků

7. 5. 2009

Děti opět prokázaly znalosti poskytování první pomoci

Letošní ročník soutěže malých zdravotníků se konal u příležitosti Světového dne Červeného kříže 7. 5. 2009.
Na náměstí Míru ve Zlíně se brzy ráno shromáždilo na osmdesát dětí z devíti základních škol ze Zlínského okresu. Celkem čtrnáct družstev-hlídek soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích prvního a druhého stupně ZŠ.

Hlídky plnily úkoly na sedmi stanovištích v parku Svobody u zlínského zámku, kde ošetřovali věrohodně namaskovaná zranění a tím prokázaly znalosti jednotlivých postupů poskytování předlékařské první pomoci. Na splnění úkolu bylo vždy deset minut a hlídka tedy musela pracovat v simulaci reálného zásahu, kdy dosažitelnost Záchranné služby je na Zlínsku také kolem 10 minut. Mimo úkolů ze zdravovědy byly prověřeny také znalosti pravidel silničního provozu a bezpečné chování dětí v dopravě. Doprovod hlídek v městském provozu a dopravní stanoviště zaštítili studenti holešovské Policejní školy.
Vítězem v rámci prvního stupně se stala hlídka ze Základní školy z Kašavy a v kategorii druhého stupně první místo obsadila hlídka ze Základní školy Gabry a Málinky ze Štítné nad Vláří.
Mimo samotnou soutěž byla během dopoledne možnost prohlédnout si zásahové vybavení hasičů, shlédnout krátký film o jejich práci a vyzkoušet jízdu na nízké lanovce. V odpoledních hodinách se k oslavě Světového dne Červeného kříže připojili také zástupci policie České republiky s ukázkami policejních koní a psů, zástupci Městské policie s vozy a motorkami a v neposlední řadě také profesionální záchranáři nabídli možnost prohlédnout si zásahovou sanitku. Odborný komentář a možnost vyzkoušet si resuscitaci na modelu poskytli studenti zlínské VOŠ oboru záchranář. Zábavné hry a výtvarné tvoření pro děti zajistila zlínská ASTRA. Všem spolupracujícím organizacím patří velký dík Český červený kříže Zlín.
Akce proběhla za poměrně pěkného počasí a bylo vidět, že se líbila všem zúčastněným. Není důležité vyhrát, ale vyhrát si.

Fotografie ze soutěže

Babčáková Silvie
OS ČČK Zlín

Červený kříž Zlín podpořil soutěže mladých cyklistů na Zlínsku Červený kříž Zlín podpořil soutěže mladých cyklistů na Zlínsku

7. 5. 2009

Červený kříž Zlín podpořil soutěže mladých cyklistů na Zlínsku

Tradičně i letos ČČK Zlín spolupracoval na organizaci a realizaci soutěží na úrovni Okrskového i Krajského kola Dopravní soutěže mladých cyklistů.
Ve středu 29. 4. 2009 pořádal Dům dětí a mládeže Astra ve spolupráci se Základní školou Okružní Okrskové kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů. Na hřiště za školou se sjelo 8 soutěžících týmů v doprovodu svých pedagogů z pěti škol Zlínska. Vybaveni byli nejen vlastními koly, ochrannými helmami, ale i dobrou náladou a chutí bojovat o přední příčky a dostat se tak do oblastního kola. Klání probíhalo ve dvou věkových kategoriích a kromě jízdy zručnosti a testů dopravních znalostí si ověřily děti své znalosti na stanovišti první pomoci, které zajišťovala pracovnice ČČK Zlín. Zde členové jednotlivých týmů plnili rozličné úkoly zaměřené na jejich znalosti a dovednosti v poskytování první pomoci. Děti ukázaly, že znají principy základních život zachraňujících úkonů a na resuscitačním modelu to také následně prakticky předvedly. Zdatně si počínaly i s obvazovým materiálem při simulovaném ošetření běžných poranění, které se mohou při jízdě na kole či v domácnosti přihodit. Počasí účastníkům přálo, a přestože se nebe zpočátku kabonilo, nakonec vysvitlo sluníčko, které podpořilo přátelskou a velice příjemnou atmosféru.
Vítězové Okrskových kol se utkali 7. 5. 2009 pod taktovkou BESIP Dopravního hřiště v Malenovicích, kde zdravotnické stanoviště vedli dobrovolní spolupracovníci ČČK Zlín. Průběh soutěže byl od samého rána v příjemné atmosféře a za pěkného počasí.
Kromě věcných cen, dárků a diplomů si děti z obou soutěží odnesly hezké zážitky, zkušenosti a snad i prohloubení znalostí pravidel první pomoci.

Fotografie ze soutěže

Bc. Zuzana Labajová
prac. soc. služeb ČČK Zlín

Salvátor 2009

24. 4. 2009

Salvátor 2009

Stalo se již tradicí, že studenti Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně pořádají každoročně ve spolupráci se Zlínským krajem ocenění členů IZS Cenou Salvátor. A stejně dlouhou historii má také spolupráce při Český červený kříže ve Zlíně při realizaci Dne Salvátora. Letos proběhl v pátek 24. dubna v prostorách rekreační oblasti Štěrkoviště v Otrokovicích a zůčastnili se jej čtyři zdravotníci ČČK Zlín.

Zdravotníci Humanitární jednotky ČČK Zlín připravili pro děti kvíz se zdravotnickou tématikou zaměřenou zejména na poskytování předlékařské první pomoci, výklad a praktický nácvik resuscitace na modelu a letos nově také ukázku použití AED – Automatického externího defibrilátoru pro laické použití. Zdravotníci také po celý den drželi zdravotnický dozor nad všemi účastníky akce, ale ošetřeno bylo pouze jedno drobné řezné poranění.
Všechny děti byly odměněny za příkladnou snahu při praktickém nácviku sladkostí a obdrželi také omalovánku první pomoci. Je dlužno dodat, že čím mladší capart, o to větší nadšení prozkoušet jak se resuscitace provádí.V Praze dne 10. dubna 2009

Babčáková Silvie
OS ČČK Zlín


Oblastní spolek Českého červeného kříže Zlín, Potoky 3314, 760 01 Zlín, zlin@cervenykriz.eu
Nahoru | Zpět | Na úvodní stránku |
Webdesign Flash-I-Net © 2003 - 2011, Poskytovatel domény a webhostingu AVONET, s.r.o.