Sociální činnost:

Zdravotně výchovná činnost:

Ostatní činnost:

Hledáme sponzory

Červený kříž jako nezisková organizace pomáhá všem, kdo pomoc potřebují. K tomu ale potřebuje finanční zajištění.

Proto prosíme firmy a podnikatele o sponzorský dar.

číslo účtu: 44602724/0600
(GE Money Bank)

Získávání a oceňování bezplatných dárců krve podporuje
Město Zlín a Zlínský kraj

 

Podpora bezplatného dárcovství krve

Noventis    Miss cosmetic   Barum continental spol. s r.o.   Solanka - solná jeskyně Zlín

 

Darování krve blízkému

Co je rodinné dárcovství krve?

Je to darování krve nejbližšími příbuznými. V širším měřítku se zde počítá i darování přátel, známých a spolupracovníků pacienta.
Cílem tohoto snažení je: v okolí pacienta, který sám potřebuje krev anebo přípravky z ní, oslovit lidi a aktivizovat je k darování krve.
V případě tohoto typu darování jde o tzv. přímou motivaci k odběru krve. Darující vidí dobrý vliv krve na zdraví příbuzného anebo známého. Tento člověk se potom stává dárcem krve na celý další život. Při tom není důležité, že získaný dárce krve nemá stejnou skupinu jako pacient. Pacient může dostat krev od jiného rovnoskupinového dárce a příbuzný vrátí krev do krevní banky a ta ji použije pro jiného nemocného. Může jít buď o darování nezávislé od krevní skupiny pacienta, anebo o darování ve shodě s krevní skupinou pacienta. V každém případě je to vysoce humánní čin, projev úcty k jinému člověku a to si zaslouží obdiv a následování.

Jak získat rodinné dárce?

Ošetřující lékař pacienta, po otevřeném rozhovoru s příbuznými pacienta, je pravdivě informuje o potřebě krvi a navrhne jim darování jako konkrétní pomoc svému příbuznému. Tento nábor se může rozšířit, vždyť přece každý z nás byl alespoň jednou v životě očkován látkou vyrobenou z lidské krve.
Rozhodnout se o tzv. rodinné dárcovství můžou i sami příbuzní pacienta a přihlásit se na Transfuziologické oddělení příslušné nemocnice.

Kdo může být rodinným dárcem krve?

Každý zdravý člověk ve věku od 18 do 60 let, které není nemocný a chornicky neužívá léky, není nosičem viru HIV, neměl infekční žloutenku typu B, C, či jiné závažné infekční onemocnění. Ve sporných případech pomůže rozhodnutí ošetřujícího lékaře, anebo lékaře specialistu v oboru hematologie a transfuziologie.

Kde se nejsnadněji získá rodinný dárce krve?

v ambulantních a lůžkových zařízeních nemocnic, na odděleních, kde je vysoká spotřeba krve
chirurgické pracoviště (kardiochirurgie, cévní, ortopedická, urologická, traumatologická, gynekologická chirurgie aj.)
onkologické a hematologické oddělení (pacienti s vysokou spotřebou krevních přípravků)
popáleninové centra.


Chci se stát dárcem krve. Co mám udělat?

Z medicínského hlediska je vhodné začít odběrem tzv. plné krve (tj. odběr cca 450 ml krve tak, jak je dárci odebrána ze žíly). Speciální odběry jednotlivých složek krve (tj. samotné červené krvinky, krevní plazma, krevní destičky), při nichž jsou ostatní složky dárci v průběhu odběru vraceny, může dárce – v případě své ochoty a potřeby transfuzního zařízení – podstoupit, snášel-li dobře právě odběry plné krve. Je k nim třeba též dalšího vyšetření (EKG). Možnost darovat krev má dárce prakticky v každém okresním městě

Na transfúzním oddělení přichází dárce přímo, není třeba, aby absolvoval prohlídku u svého praktického lékaře či jinde. Je však potřeba aby sebou přinesl zdravotní dokumentaci a průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny. Vše potřebné je dárci provedeno přímo v zařízení transfúzní služby.

Standardní postup při odběru krve:

Příchod na transfuzní stanici

Dárce, který přijde na transfuzní oddělení, obdrží k prostudování Poučení pro dárce krve a k vyplnění Dotazník dárce krve.

Vyplnění dotazníku

Před každým odběrem vyplňuje dárce dotazník, ve kterém se zjišťují prodělané choroby, užívané léky, možný kontakt s infekcí. Dále dárce potvrzuje, že nepatří mezi osoby s rizikovým chováním vzhledem k nákaze a přenosu infekčních onemocnění, zejména AIDS (tj. provozování prostituce, narkomanie, rizikových sexuálních praktik apod., ale také např. tetováž nebo piercing mimo zdravotnické zařízení). Pokud na některé otázky dárce nechce odpovědět, má možnost tzv. diskrétního sebevyloučení, tedy možnost bez uvedení důvodu z transfúzní stanice odejít (tuto možnost má kdykoli během pobytu na transfúzní stanici). Na základě průkazu totožnosti a tohoto dotazníku mu je zavedena karta a je zadán do počítačového systému.

Udělení informovaného souhlasu

Dále musí dárce podepsat tzv. informovaný souhlas, tzn. že souhlasí s provedením odběru, předepsaným vyšetřením, že byl o celé proceduře řádně poučen a že souhlasí s tím, aby byly v souladu se zákony zpracovány jeho osobní údaje a údaje o jeho zdravotním stavu (při zachování povinné mlčenlivosti zdravot. pracovníků). Dále dárce potvrzuje, že údaje uvedené do dotazníku jsou pravdivé a úplné. Bez podepsání tohoto informovaného souhlasu nemůže nikdo krev darovat.

Základní vyšetření

V dalším kroku se dárce podrobí základnímu laboratornímu vyšetření - je mu proveden odběr ze žíly nebo z prstu na krevní obraz (kontroluje se zejména hodnota červeného krevního barviva - hemoglobinu) a dárci je změřena tělesná teplota.

Vyšetření lékařem

S výsledky laboratorních testů jsou pak dárci zváni na vyšetření lékařem, který změří dárci tlak a puls, provede zběžné vyšetření a vyhodnotí vyplněný dotazník (anamnézu). Je-li dárce způsobilý, poznamená to lékař do karty nebo do počítače a dárci může být krev odebrána. V opačném případě je též proveden záznam a lékař dárci doporučí další postup a informuje jej, jsou-li důvody vyřazení trvalé nebo dočasné a za jakých podmínek bude moci eventuálně krev v budoucnu darovat.

Občerstvení

V mezidobí čekání na laboratorní výsledky a odběry je zpravidla dárcům podáváno malé občerstvení, zejména čaj a pečivo. Obecně platí zásada, že na odběry by dárci neměli chodit nalačno. Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množství tekutin v těle. Jediné omezení, na které jsou dárci upozorňováni je, aby večer a ráno (14 hod.) před odběrem nejedli nic tučného a nepili ve větším množství alkohol.

Vlastní odběr

Vlastní odběr pak provádí odběrové zdravotní sestry ve zvláštní místnosti. Odběry se provádí v pololeže nebo leže na odběrovém křesle, a to zásadně do plastových vaků, které jsou na jedno použití. Jeden odběr by neměl trvat déle než 10 minut. Po provedeném sestra dárci ošetří místo vpichu a dárce se odebere na občerstvení, případně obdrží občerstvovací balíček.

Plánované dárcovství

Po prvním odběru je dárce evidován v příslušné transfúzní stanici. Ta také zpravidla dárce následně zve k dalším odběrům - hovoříme o dárcovství plánovaném. Proč? Krev, jakož i ostatní její složky, mají jen určitou trvanlivost (u tzv. plné krve jde o 35 dní, u koncentrátu krevních destiček jen max. 5 dní). Pokud by během této doby nebyla použita, musí se zlikvidovat. Aby byly transfúzní přípravky efektivně využity, je třeba odběry plánovat - potřeba dárců se tedy v průběhu roku mění a záleží samozřejmě i na krevní skupině dárce (příp. dalších charakteristikách jeho krve). Navíc není ideální plně využívat maximálních počtů odběrů, které u jednoho dárce v roce předpisy stanoví. Není proto účelné, aby dárci chodili k dalšímu odběru sami, dle vlastního uvážení, aniž by si na transfúzním oddělení ověřili, že právě jejich skupina je momentálně žádána či pokud by nebyli pozváni. Je tedy přirozené, že některý dárce je zván i několikrát v roce, jiný třeba jen jednou za dva roky a podobně.

Pracovní volno

Podle příslušných ustanovení zákona č. 262/2006 Sb, zákoníku práce, je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy (ve výši 100% průměrné mzdy), které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24h od nástupu cesty k odběru. Pokud odběr není proveden, náleží toto volno jen na cestu k odběru, strávenou dobu na transfúzní stanici a návrat na pracoviště.

Proč dárcovství krve bezplatné?

Dárcovství krveČasto se setkáváme s otázkou, proč ČČK podporuje pouze bezplatné (v našich podmínkách se užívá i termín bezpříspěvkové nebo čestné) dárcovství krve a jejích složek.

Pomineme-li již samu nelogičnost spojení "platba" a "dar", je třeba předně uvést, že podpora bezplatného dárcovství je celosvětovým trendem, který se prosazuje od šedesátých let 20. století, kdy se Mezinárodní federace ČK&ČP obrátila s výzvou na všechny národní společnosti, aby podpořily rozvoj dárcovství oproštěného od finančních motivů. Ze soudobých pramenů můžeme jmenovat rezoluci XXIV. Mezinárodní konference Červeného kříže (Manila, 1981), v níž mezinárodní společenství vyslovilo jednoznačně podporu pouze bezplatnému dárcovství, v neposlední řadě též Směrnici Evropského parlamentu a Rady č. 2002/98/ES z 27.1.2003, která všem členským státům EU (tedy i ČR) ukládá přijímat opatření k podpoře bezplatného dárcovství krve a morálnímu oceňování bezplatných dárců a zajištění toho, aby potřebná krev byla získávána bezplatně.

Důvody, proč výhradně bezplatné dárcovství je hodno podpory a tito dárci též morálního ocenění, je především a hlavně zájem bezpečnosti transfúzního přípravku, tedy zájem bezpečnosti příjemce - nemocného člověka, kterému má krev či jiný transfúzní přípravek navrátit zdraví či zachránit život.

Statistický, mnohokrát prokázaný, fakt hovoří jasně - finanční motiv, tedy vidina přímé platby za konkrétní odběr, přivádí do řad dárců jedince, který je z tohoto důvodu ochoten zatajit důležité údaje o sobě, svém chování a zdravotním stavu. Nepřekvapí např., že vlna nákaz infekcí HIV v osmdesátých letech byla způsobena hlavně dárci placenými.

Lze namítnout, že krev dárce je přece testována. Ano, ale jednak není a ani nemůže být testována na všechny krví přenosné infekce či jiné látky ohrožující příjemce (v ČR se testuje krev dárce na HIV-1,2, infekční záněty jater typu B a C a syfilis), ale především na počátku - tedy po vstupu infekce do dárcova těla - jsou uvedené testy negativní a přitom dárcova krev je již schopna příjemci uškodit... U infekce HIV se toto tzv. imunitní okno, kdy jsou výsledky testů zdánlivě v pořádku, pohybuje mezi 2-3 týdny, u hepatitidy typu C mezi 2-3 měsíci...

Ukazuje se, že údaje, které dárce o sobě sdělí, eliminují nákazu více, než jakékoli testy.

Důvodem snahy o bezplatné dárcovství krve a jejích složek, která je ČR vysoce úspěšná, tedy není snaha "ušetřit" peníze za příspěvek dárci - vždyť oněch 200 Kč u tzv. odběru "plné krve" činí cca desetinu nákladů nutných na zpracování dárcovy krve, ale snaha zajistit maximální bezpečnost příjemce, tedy toho, komu má krev pomoci, nikoli jej na životě ohrozit.

Z téhož důvodu by i pokles ochoty zdravých dárců darovat krev bezplatně způsobil ohrožení bezpečnosti krevních přípravků, neboť by vyvolal poptávku po placeném dárcovství a otevřel tak dveře i těm, pro které je i nevelký finanční prospěch rozhodujícím motivem...

Český červený kříž i český stát si váží těch, kteří jsou ochotni nezištně pomáhat druhým a snaží se morálně tyto dárce ocenit. Věříme, že široká veřejnost chápe motivy, pro něž nelze podporovat jiné než bezplatné dárcovství. Je to přímo v zájmu zdraví naší společnosti.

Závěrem doplňme, že poskytnutí placeného volna na činnosti dárce krve je v souladu s mezinárodní definicí bezplatného dárcovství, stejně jako bezplatné občerstvení či pozornosti a drobné dárky (např. při oceňování dárců), stejně jako potravní doplňky poskytované zdravotními pojišťovnami a pod.

Co se z dárcovy krve použije

Lidská krev je tkání skládající se o něco více než z poloviny (55-60%) z tekuté složky – krevní plazmy – a zbývajících složek pevných – červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. Celkové množství krve v organizmu činí cca 8% tělesné hmotnosti - tedy u dospělého 5-6 litrů. Složení krve

  • Červené krvinky (erytrocyty), kterých je přibližně 4-5 miliard v 1 mililitru krve, zajišťují přenos kyslíku a oxidu uhličitého. Jejich podání je indikováno ke krytí velkých krevních ztrát při úrazech či velkých operacích.
  • Bílé krvinky (leukocyty), kterých je 4-9 milionů v 1 mililitru krve, hrají důležitou roli v imunitním systému organizmu, neboť přímo likvidují určité choroboplodné zárodky nebo proti nim vytvářejí protilátky. Odběry bílých krvinek se pro transfúzní účely prakticky neprovádějí.
  • Krevní destičky (trombocyty), kterých je 150-300 milionů v l mililitru krve, se podílejí na složitém ději srážení krve při zástavě krvácení. Transfúzní přípravek (trombocytový koncentrát) se užívá při léčbě poruch krvetvorby – zejm. při léčbě onkologických onemocnění či po transplantaci krevní dřeně – a při těžkých krvácivých stavech.
  • Krevní plazma je vodným roztokem plazmatických bílkovin a solí (obsahuje též např. cukry, vitaminy, hormony, enzymy či tuky). V těle rozvádí tyto látky a živiny, příp. i léčiva, odvádí naopak zplodiny látkové přeměny. Tekutina stejného složení mimo krevní řečiště se nazývá tkáňový mok (míza). Z bílkovin v plazmě obsažených jmenujme albumin (hlavní plazmat. bílkovina, užívá se při při dlouhých hospitalizacích na podporu hojení či snížení otoků, lze jej využít jako krevní náhradu při větší ztrátě krve), imunoglobuliny (užívají se např. při léčbě těžkých infekcí či poruch obranyschopnosti), dále jsou to tzv. faktory srážlivosti (např. fibrinogen, protrombin, tzv. antihemofilické faktory č. VIII a IX) užívané k léčbě hemofilie či jiných poruch srážlivosti krve a v neposlední řadě při krváceních při těžkých chirurgických a gynekologických stavech. Další léčebně užívanou bílkovinou je např. antitrombin III působící proti účinku právě jmenovaných faktorů srážlivosti. Plazma tedy slouží k výrobě řady dalších léčiv, ovšem v klinickém použití se též podává přímo (např. při vážných popáleninách).

Podání jakéhokoli transfúzního přípravku je vždy podáním cizorodé látky do organismu pacienta. V současné hemoterapii platí proto zásada podávat vždy jen ten segment, který pacientovi chybí a nezatěžovat jej podáním ostatních složek krve.

Provádějí se následující typy odběrů:

  • Nejčastějším typem odběrů (cca 420 tis. ročně) jsou odběry tzv. plné krve, což je odběr cca 450 ml krve z žíly dárce. Tento odběr trvá jen cca 5 minut. Je možné provést ročně max. 5 odběrů u muže a 4 u ženy. Plná krev se buď dále zpracovává na jednotlivé složky (červené krviny – krevní destičky – plazmu), nebo se jen doplní protisrážlivým roztokem a podává se pacientovi. Trvanlivost tzv. krevní konzervy je až 35 dní, uchovává se při 2-6 st.C.
  • Speciální typy odběrů – tzv. aferézy, kdy se na zvláštním přístroji (separátoru) oddělují z krve dárce jen jednotlivé krevní složky (a ostatní jsou dárci během odběru vraceny), nejčastěji:
    • krevní plazma (kolem 80 tis. odběrů ročně). Plazmu lze zmraženou na -25 st.C uchovávat i po dobu 2 let.
    • krevní destičky (kolem 15 tis. odběrů ročně). Trombocytový koncentrát má dobu použitelnosti jen do 5 dnů, uchovává se "v pohybu" při teplotě cca 20 st.C.
    • červené krvinky (v současné době ještě počet odběrů není vysoký, provádějí se spíše s cílem získat nedostatkové krevní skupiny). Erytrocytový koncentrát lze uchovávat až 42 dní při stejné teplotě jako plnou krev.

Uvedené odběry trvají řádově desítky minut (45 – 100 minut) a s výjimkou odběru červených krvinek je možné je u dárce provádět častěji, než odběry plné krve, neboť ostatní složky krve se obnovují rychleji, než červené krvinky. Zatěžují poněkud více oběhový systém a je k nim třeba dalších vyšetření (EKG).


Odběry speciálními postupy mají u dárce následovat za předpokladu, že je k nim dárce ochoten a že dobře snáší běžné odběry plné krve. Bližší informace dárci podá transfúzní oddělení, na němž je registrován. Protože je třeba sledovat nutné intervaly mezi různými odběry, není v zájmu dárcova zdraví vhodné, aby byl registrován ve více transfúzních zařízeních.

Pro množství transfuzního přípravku získané z objemu lidské krve odpovídajícího 1 standardního odběru plné krve se užívá název transfúzní jednotka (TU). Z 1 odběru plné krve tak např. můžeme získat 1 TU plné krve, nebo 1 TU červených krvinek spolu s 1 TU plazmy.

Pro účely oceňování bezpříspěvkových dárců krve se hodnotí jako jeden odběr: odběr plné krve nebo krevní plazmy. Aferéza trombocytů nebo erytrocytů se započítá dle množství získaných TU.
Daňové předpisy hodnotí jako jeden odběr jakýkoli typ odběru provedený v jeden den.

Bohužel se též do transfúzního přípravku mohou dostat původci infekčních nemocí či jiné nežádoucí látky z organizmu dárce. Je proto nezbytné, v zájmu bezpečnosti příjemce transfúzního přípravku, aby dárce na transfúzní stanici pravdivě odpověděl na všechny anamnestické otázky - proto je tak důležité právě bezplatné dárcovství krve.

Zdroj www.cervenykriz.eu

Konkrétní informace o možnosti darování krve ve Zlínské Krajské nemocnici Tomáše Bati se dozvíte: www.bnzlin.cz/oddeleni/hto/hto.htm

 

Kam a kdy mohu přijít darovat krev ve Zlíně

Odběr krve provádí Transfuzní oddělení Krajské baťovy nemocnice ve Zlíně denně od 6 do 9 hodin kromě úterý. Sebou přineste zdravotní dokumentaci od obvodního lékaře, průkaz zdravotní pojišťovny a občanský průkaz.

Veškeré bližší informace Vám rádi zodpoví na tel. čísle kanceláře evidence dárců krve 577 552 322 či elektronicky lékařky Transfuzního oddělení:


Oceňování bezplatných dárců krve

Český červený kříž každoročně oceňuje bezplatné (bezpříspěvkové) dárce krve udělováním těchto vyznamenání:

Krůpěj krve

Krůpěj krve
Uděluje se za první odběr.

Bronzová medaile Prof. MUDr. Jana Janského

Bronzová medaile Prof. MUDr. Jana Janského
Uděluje se za 10 odběrů. Předává se zpravidla přímo na trasfuzní stanici.

Stříbrná medaile Prof. MUDr. Jana Janského

Stříbrná medaile Prof. MUDr. Jana Janského
Uděluje se za 20 odběrů. Předává příslušný OS ČČK na slavnostním shromáždění.

Zlatá medaile Prof. MUDr. Jana Janského

Zlatá medaile Prof. MUDr. Jana Janského
Uděluje se za 40 odběrů. Předává slavnostně OS ČČK na slavnostním shromáždění.

Zlatý kříž ČČK 3. třídy

Zlatý kříž ČČK 3. třídy
Uděluje se za 80 odběrů. Předává slavnostně OS ČČK na slavnostním shromáždění.

Zlatý kříž ČČK 2. třídy

Zlatý kříž ČČK 2. třídy
Uděluje se za 120 odběrů. Předává OS ČČK na slavnostním shromáždění.

Zlatý kříž ČČK 1. třídy

Zlatý kříž ČČK 1. třídy
Uděluje se za 160 odběrů. Předává ČČK na celostátním slavnostním shromáždění.

Oceňování BDK zlatými kříži za 80 odběrů dne 14. 11. 2007 Český červený kříž uděluje medaile

Finančně podporuje Fond Zdraví statutárního města Zlína


Oblastní spolek Českého červeného kříže Zlín, Potoky 3314, 760 01 Zlín, zlin@cervenykriz.eu
Nahoru | Zpět | Na úvodní stránku |
Webdesign Flash-I-Net © 2003 - 2011, Poskytovatel domény a webhostingu AVONET, s.r.o.